dla babci
Drukuj
1. „WYZWOLENI RODZICE, WYZWOLONE DZIECI. TWOJA DROGA DO SZCZĘŚLIWEJ RODZINY”
Adele Faber, Elaine Mazlish
Wydawnictwo „MEDIA RODZINA” 2009
Chyba każdy przeżył kiedyś taką chwilę, że nie wiedział, jak zareagować na dziecięcy wybuch gniewu, buntu czy agresji. Jak porozumiewać się z dzieckiem w takich chwilach uczy właśnie ta książka, która jest wynikiem przemyśleń autorek po warsztatach prowadzonych przez doktora Haima Giotta. Autorki, poprzez przykłady własnych doświadczeń oraz innych rodziców, uczą, jak ulepszać kontakty w rodzinie. Książka ta pokazuje nowe sposoby radzenia sobie w sytuacjach bez wyjścia. Najważniejsze, to zawsze próbować zrozumieć emocje towarzyszące dzieciom i dostosować do nich swoje reakcje tak, aby budować zaufanie i zrozumienie między sobą a dzieckiem. Polecam tę książkę nie tylko dziadkom, ale także rodzicom. Ja trzymam ją na nocnej szafce i przed snem lubię przeanalizować wybrany fragment.
Babci Teresa.
2. Paulo Coelho: Być jak płynąca rzeka, Świat Książki 2008 str. 28
Jest to książka zawierająca zbiór felietonów, krótkich refleksji po spotkaniach z różnymi ludźmi, wydarzeniach z życia bardzo popularnego pisarza brazylijskiego. Uczy jak można wyciągać wnioski, wzmacniać się gdy patrzy się na świat i ludzi z odrobiną zadumy.
Przesyłam tekst nadający się do opowiadania wnukom, ale także wskazujący jak można wykorzystać metaforę, by wyjaśnić znaczenie ważnych wartości.
Historia pewnego ołówka
Chłopiec patrzył, jak babcia pisze list. W pewnej chwili zapytał:
- Piszesz o tym co się przydarzyło? A może o mnie?
Babcia przerwała pisanie, uśmiechnęła się i odpowiedziała:
- To prawda, pisze o Tobie, ale ważniejsze od tego co piszę, jest ołówek, którym piszę. Chcę Ci go dać gdy dorośniesz.
Chłopiec z zaciekawieniem spojrzała na ołówek, ale nie zauważył w nim nic szczególnego.
- Przecież on niczym się nie różni od innych ołówków, które widziałem!
-Wszystko zależy od tego, jak na niego spojrzysz. Wiąże się z nim pięć ważnych cech i jeśli je będziesz odpowiednio pielęgnowała, zawsze będziesz żył w zgodzie ze światem.
Pierwsza cecha: możesz dokonać wielkich rzeczy, ale nigdy nie zapominaj, że istnieje dłoń, która kieruje twoimi krokami. Ta dłoń to Bóg i to On prowadzi cię zgodnie ze swoją wolą
Druga cecha: czasem muszę przerwać pisanie i użyć temperówki. Ołówek trochę z tego powodu ucierpi, ale potem będziesz miał ostrzejszą końcówkę. Dlatego naucz się znosić cierpienie, bo dzięki niemu wyrośniesz na dobrego człowieka.
Trzecia cecha: używając ołówka zawsze możesz poprawić błąd za pomocą gumki. Zapamiętaj, że poprawianie nie jest niczym złym, przeciwnie jest bardzo ważne bo gwarantuje uczciwe postępowanie.
Czwarta cecha: w ołówku nieważna jest drewniana otoczka, ale grafit w środku. Dlatego zawsze wsłuchuj się w to, co dzieje się w tobie.
Wreszcie piąta cecha: ołówek zawsze pozostawia ślad. Pamiętaj, że wszystko co czynisz w życiu, zostawia jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego co robisz.