Recenzja książki      - Zofia Zaorska - Babcia 3 wnuków

Tim i Darcy Kimmel Jak wychowywać wnuki. Poradnik dla wszystkich babć i dziadków.

Wydawnictwo eSPe, 2015

 (zamówienia przez Internet boskieksiążki.pl)

 

Książka o wychowaniu wnuków pojawia się po raz pierwszy w Polsce i jest to tłumaczenie amerykańskiego wydania. Napisana została przez starsze małżeństwo które ma czworo dzieci i dwoje wnuków. Jej autorzy są to osoby zaangażowane także w życie społeczne, prowadzą szkolenia,              a dr Tim Kimmel jest też autorem innych publikacji o wychowaniu.

W prezentowanej książce postanowili podzielić się swoim doświadczeniem, obserwacjami z życia różnych rodzin, w których pojawiają się i dorastają wnuki. Mają świadomość kłopotów i kryzysów jakie przeżywa rodzina, a jednocześnie mocne przekonanie, że bycie babcią i dziadkiem to wielka szansa, z której warto skorzystać. Ich wiara katolicka powoduje, że czują się upoważni  do czerpania wsparcia z Biblii i modlitwy, dlatego każdy rozdział kończą propozycją modlitwy dziękczynnej za dar wnuków.

Muszę przyznać, że początkowo miałam wątpliwości, czy piękne zdjęcie na okładce nie będzie też się symbolem  zbyt optymistycznej treści, którą cechują się amerykańskie poradniki. Powoli jednak dałam się wciągnąć w przemyślenia autorów, znajdując wiele wspólnych refleksji dotyczących współczesnych rodzin w naszym kraju. Autorzy starają się przekonać, że nawet największe kryzysy,  rozpad małżeństwa, bunty nastolatków, zobowiązują dziadków do bycia wsparciem  dla wnuków.  Po lekturze książki wzmocniło moje w przekonanie, że zawsze mogę okazywać bezinteresowną miłość do wnuków szanując ich rodziców i czasem odmienne poglądy.

Wartością książki jest szereg przestróg, które kończą się zachętą do przemyślenia dla  czytelnika           i  refleksji czy może warto coś zmienić w życiu. Zawiera ona również dużą porcję wzmocnień w budowaniu przeświadczenia, że bycie dziadkami to Boże powołanie i obowiązek.

Kto chce obdarzać swoje wnuki dojrzałą miłością, towarzyszyć im wiernie na wyboistej drodze życia, warto by sięgnął po tę książkę. Czasem potrzeba cierpliwej modlitwy i ona też pomaga  tym, którzy wierzą. Dla innych cenne są zachęty do bycia refleksyjnym dziadkiem i babcią. Dla wszystkich wnuków to nadzieja na bezcenną miłość, jaką mogą im ofiarować dorośli.

Maria Budzyńska, babcia 5 wnuków– dodała

Przyznam, że jest to dla mnie ważna książka,  do której warto wracać. Myślę, że daje prawdziwy obraz różnorodnych sytuacji, które mogą zdarzyć się w rodzinie. Sytuacji codziennych, ale też trudnych, granicznych. A przede wszystkim jest w tej książce dużo światła i nadziei, że można ostatnią część życia spędzić w poczuciu  sensu i z nieustanną świadomością, że najważniejsza jest Miłość. Autorzy podpowiadają, żeby była to mądra miłość, nie zaniedbująca nikogo, wspierająca i radosna.


Copryright © Lubelska Szkoła Superbabci i Superdziadka.