Przejdź do treści

Lubelska Szkoła Superbabci i Superdziadka

Karol Dickens „Opowieść wigilijna”              

 

Akcja opowieści rozgrywa się w  Londynie, w którym mieszkają Jakub Marley i Ebenezer Scrooge. Są oni kupcami i mają wspólny sklep. Po śmierci Marleya sklep przejmuje Scrooge. Nie zmienia on nawet szyldu, a ludzie zwracają się do niego raz jednym, raz drugim nazwiskiem, co mu to wcale nie przeszkadza. Pan Scrooge to bardzo pazerny i skąpy człowiek, z którego nie można było wykrzesać ludzkich uczuć. Nigdy się nie uśmiechał, nikt nie prosił go o jałmużnę, dzieci nie pytały go nawet o pogodę, a psy go nie lubiły i odchodziły od niego. Ale Scrooge wcale się tym nie przejmował. Kiedy w sklepie było bardzo zimno,Bob Cratchit – jego pracownik nie dosypał nawet szufelki węgla do ognia, gdyż bał się, że zostanie za to zwolniony z pracy. Kiedy nadeszły święta Bożego Narodzenia, Scroogeʼa odwiedził siostrzeniec i złożył mu życzenia, ale ten tylko odburknął i zlekceważył go, mówiąc, że to są bzdury.

Pan Scrooge żył po swojemu i choć był bogaty, nie korzystał ze swojego majątku. Gdy został zaproszony przez siostrzeńca na kolację, odmówił mu i potraktował go bardzo srogo. Kiedy Scrooge został poproszony o wsparcie dla ubogich, kategorycznie odmówił tej pomocy, twierdząc, że nie będzie sprawiać radości obibokom. Jego pracownik chciał spędzić święta z rodziną i poprosił, żeby mieć wolne 25 grudnia. Scrooge targował się, czy mu zapłacić za ten dzień, ale w końcu oświadczył, aby po świętach przybył wcześniej i odpracował. Bob bardzo się z tego ucieszył.

Scrooge mieszkał w bardzo obskurnym mieszkaniu, Wigilię spędzał sam ze swoją książką rachunkową przy zapalonej świecy. Kominek, który posiadał, wyłożony był pięknymi kafelkami przedstawiającymi sceny z Pisma Świętego. W pewnym momencie Scrooge bardzo się przestraszył, bo usłyszał dźwięk ciągniętego łańcucha. Zdał sobie sprawę, że to duch Marleyʼa nawiedził jego dom. Usiadł on naprzeciwko Scroogeʼa, któremu ze strachu krew mroziła się w żyłach. Upiór ściągnął bandaże z twarzy i szczęka opadła mu na pierś. Scrooge rzucił się na kolana i zapytał, czemu ten go nęka. Upiór wyjaśnił, dlaczego ten łańcuch nosi na sobie. Dzieje się tak, ponieważ nikt i nic go za życia nie interesowało oprócz pracy i teraz musi tułać się w udręce. Wędruje  tak od siedmiu lat, czyli od swojej śmierci. Marley powiedział Scroogowi, że człowiek powinien żyć uczciwie w swoim otoczeniu i pomagać innym w tym okresie. On tego nie robił i dlatego jest taki nieszczęśliwy. Marley poprosił Scroogeʼa, aby zmienił swój sposób postępowania. Powiedział też, że nawiedzą go jeszcze trzy duchy, które mogą uchronić go od dalszej złej drogi, którą do tej pory podążał.

Odsyłam do przeczytania całej opowieści, która pokazuje wewnętrzną przemianę człowieka i to, jak w Panu  zakwitła miłość i skrucha. Jest to piękna i poruszająca historia związana z okresem Bożego Narodzenia.

 

 

                          Stasia Węgorek

 

Historie piękne{dla szkoły i katechezy}       

  Autor ” Bruno  Ferraro –wydawnictwo Salezjańskie

 

 

Jest to książka ucząca katechezy poprzez przeróżne opowiadania prawdziwe oraz legendy .Pokazane jest jak Jezus wielokrotnie przyrównywał Boga do siewcy .Dzieci mogą odkryć ,że Bóg jest ojcem ,stworzycielem nieba i ziemi .Na podstawie opowiadań uczą się silnej woli ,postanowienia ,odwagi i wytrwałości .Na przykład „czerwone buciki gniotły Daniela gdy nie chciał się uczyć lub posłuchać .Kiedy zrozumiał to wszystko poczuł ,że wszystkie rzeczy wielkie i małe kosztują dużo pracy i wysiłku ,a to przynosi dobre rezultaty .Opowiadanie historyjek przygotowuje małe dzieci do życia uczuciowego , a wzbogaca je u starszych .Czytanie tej ksiązki sprawia wiele przyjemności i wpływa na dobre samopoczucie również i u dorosłych .

 

                                                                                                                 Stasia Węgorek

                        Czaruś mały uciekinier

 

Podczas ostatnich dni wakacji wpadła mi do rąk w domu mojej wnuczki bardzo ładna książka  dla dzieci pod wyżej wymienionym tytułem .Bardzo się nią zafascynowałam i przeczytałam .

     Czaruś to piesek ,który mieszka z Panem Nowakiem .

Pan Nowak to starszy schorowany człowiek i nie ma siły wychodzić z Czarusiem na spacery .Czarusia obserwuje sąsiadka –dziewczynka z sąsiedztwa Zosia ,która od dawna marzy o małym piesku .Czaruś to młody ruchliwy piesek uwielbia spacery i często ucieka przez zrobiony przez siebie podkop między krzewami i zaprzyjaźnia się z Zosią .Pewnego razu Pan Nowak stracił przytomność i Czaruś chce powiadomić Zosię co się wydarzyło .

Nie może wydostać się z mieszkania ale po trudach udaje mu się wyskoczyć przez okno .Natrafia na następną przeszkodę ,bo dziura ,którą wychodził jest  zlikwidowana przez Pana Nowaka ponieważ inna sąsiadka ma kota i Czaruś go nie tolerował. Nie dając za wygraną   Czaruś otwiera skobel w bramce i wbiega na ulicę szukać Zosię  co nie jest wcale łatwe gdyż słyszy głos Zosi z drugiej strony bloku i nie może go zlokalizować bo nigdy nie był po drugiej stronie budynku .Głośno szczekając Zosia usłyszała jednak szczekanie i zaniepokojona stwierdziła ,że musiało się coś stać Panu Nowakowi i wraz ze swoimi braćmi pobiegli za Czarusiem do domu właściciela .Wezwali karetkę ,a Czarusia wzięli na czas pobytu w szpitalu  do swojego domu i opiekowali się nim do czasu powrotu pana Nowaka ze szpitala .

             Jakie są dalsze losy pieska Czarusia i jego właściciela  polecam  do przeczytania tą książkę .Jest ona napisana bardzo prostym językiem ,wpadająca bardzo łatwo w ucho i trzymająca w napięciu. Ukazuje uczucia zwierzęcia do dzieci i dzieci do zwierząt- jak można się nawzajem pokochać .

 

          Superbabcia Stasia Węgorek

 

 

Auto książki Holl  Webb

Wydawnictwo Zielona Sowa

{Jest to seria bestsellerowa }

        

 

         

    


Copyright © 2010 Szkoła Superbabci

Do góry