Przejdź do treści

Lubelska Szkoła Superbabci i Superdziadka

ZABAWA KARNAWAŁOWA.

Drogie Babcie – pomysł na karnawał !

Trzeba przelecieć się przez kilka ciuchlandów i wybrać stroje do przebierania. Wyprać, czasem coś poszywać i dać dzieciakom do wyboru. No, a potem sesja zdjęciowa obowiązkowa. Proszę zobaczyć moje wnuki i goście w czasie Sylwestra.

Jak znajdziecie takie, co nie bardzo Wam pasują przynieście do Szkoły – zrobimy wymianę.

 

ŚWIĄTECZNY ŚWIECZNIK.

Grudzień to okres przygotowań do świąt, niecierpliwego oczekiwania dzieci na Mikołaja, a później na niespodzianki pod choinką przyniesione przez Mikołaja, Aniołka czy Gwiazdora, w zależności od miejsca zamieszkania (od regionu Polski). Babcie w trakcie zajęć warsztatowych przygotowywały tradycyjne i bardziej nowoczesne zabawki choinkowe, a superbabcie Stasia i Lucyna zaprosiły swoje wnuczki do wspólnego wykonania ozdób świątecznych. Oto one...

To świeczniki w kształcie gwiazdy, wykonane z tektury falistej. Można je ozdobić suszonymi nasionami, jarzębiną, szyszkami z modrzewia, pestkami z owoców. Wykorzystać można też łupiny z orzecha włoskiego, z mandarynek oraz klej brokatowy, koraliki, mini kwiatki, złotą lub srebrną farbę w aerozolu. Wszystkie elementy przyklejamy klejem CR. Na środku umieszczamy świeczkę zapachową.

Oto wspólne dzieło. Świeczniki ozdobią stół wigilijny lub kącik świąteczny.

 

BOMBKI  Z KUL  STYROPIANOWYCH.

Następna wspólna praca to ozdabianie bombek wykonanych z kul ze styropianu. Za pomocą krótkich szpilek, mocujemy cekiny, koraliki, różnorodną drobną pasmanterię. Każda bombka jest niepowtarzalna i dostarcza wiele radości twórcy.

Oto babcia Stasia, Nastka (l. 12), Natalka (l. 9), Zosia (l. 5) przy pracy. Babcia Lusia robi zdjęcia, a w międzyczasie tworzy.

A oto skończone arcydzieła. Trzeba cierpliwości, żeby je wykonać, ale efekt jest wspaniały.

Aniołki z serwetek, jeżyki, kule z cienkiej bibuły, z papieru orgiami, choinka, Mikołaj, koszyczek, ptaszki z rozłożystym ogonem. Można też samodzielnie wykonać kartki świąteczne.

 

SZOPKA Z MASY PAPIEROWEJ.

Dziewczynki zaproponowały wspólne wykonanie szopki. Wieczorem podarłyśmy 3 rolki papieru toaletowego (najgorszego gatunku) i namoczyłyśmy. Na drugi dzień odciskamy papier, ostatnią porcję zostawiamy bardziej nasączoną wodą. Masę papierową zagniatamy z mąką i łyżką oleju. Wyrobione ciasto dzielimy na porcje i lepimy postacie.

Ulepione prace suszymy w piekarniku w temperaturze 150º ok. pół godziny, wyłączamy. Suszenie powtarzamy dwukrotnie.

 

Dobrze wysuszone prace pokrywamy białą emulsyjną, następnie malujemy farbą plakatową lub temperą. Gdy figurki są gotowe, konstruujemy szopkę. Podstawę z pudełka oklejamy dowolnym papierem lub tapetą, ściankę robimy z tektury, ale też może być bez ścianki. Oto przykłady.

 Teraz Zosia i Nastka malują postacie i zwierzęta do szopki.

I szopka gotowa ,do nowonarodzonego Jezusa – przybyli Trzej Królowie, pasterz , anioł , zwierzęta. Będzie wspaniała dekoracja na święta.

 


Copyright © 2010 Szkoła Superbabci

Do góry